Motorlu ve Manuel Saç Ekimi

Motorlu ve Manuel Saç Ekimi

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) yönteminde nakil olacak saçları donör alandan almak için iki farklı seçenek bulunmaktadır.

Saçlar, cerrahın çevirerek cilde uyguladığı bir enjeksiyon iğnesiyle alınır. Saçlar, mikro motor tahrikli döner enjeksiyon iğnesiyle alınır. Bu yöntemde cerrah, tümüyle saçların uzama yönünde alınmasına konsantre olabilir ve enjeksiyon iğnesini çevirmek zorunda değildir.

Nakil olacak saçların yerleştirilmesi işlemi ise iki yöntemde de aynıdır.

İki yöntemin sonucunu karşılaştırıp net bir kıyaslama sağlayan bir araştırma bulunmamaktadır. Aynı şekilde internette yer alan bilgiler de cerrahlar veyahut aracılar tarafından öncelikle kendi görüşlerine uygun şekilde verilmiştir. Birinci yöntemde uygulamayı yapan cerrahın avantajı şu ki giderlerini kapatabilmek için uygulamayı bariz daha az sayıda hastada gerçekleştirmesi gerek.

Ancak yöntemden çok cerrahın bu konudaki tecrübesi önemlidir. Yani iyi sonuçlar almak için cerrahın iyi bir el becerisine sahip olması yeterlidir, tüm diğer el zanaatlarında da olduğu gibi.
Saç ekim merkezimizde de mikro motor yöntemi (FUE) uygulamaktadır.

Mikro Motorun Avantajları

Nakil işlemi çok daha hızlı yapılabilmektedir. Tek seansta 4.000 adedin üzerinde greft nakli yapılabilir. Manüel yöntemlerde cerraha bağlı olarak 2-3 seans gereklidir. Yani mikro motor yöntemini tercih eden hastalarımız süreci çok daha az bir stresle atlatabileceklerdir.

Ayrıca bu yöntemde nakil olacak saçlar sadece çok kısa bir süreliğine vücut dışında olacaklardır; bu da büyümede bir avantaj olabilmektedir.

Mikro motor yönteminde ise manüel yönteme nazaran tedavi süresi %60-70 arası daha azdır.