Botoks Uygulaması

Botoks Uygulaması

Botilinum toksin besin zehirlenmelerinden sorumlu Clostridium botilinum isimli bakterinin salgıladığı bir zehir olup sinirlerde geçici felç yapan bir protein türüdür. Bu zehir 1980'den beri laboratuvar ortamında üretilerek hazırlanmakta ve düşük konsantrasyonda değişik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İlk kullanıldığı alanlar şaşılık, felçli hastalarda görülen kas sertleşmelerinin tedavisi, ağrı tedavisidir. 1995 ten itibaren Amerika gıda ve ilaç ajansı tarafından yüzdeki mimik kırışıklıkların oluşumunun engellenmesi ve tedavisinde kullanımı onaylanmıştır. Bunun yanında son 5 yıldır aşırı terleme tedavisinde kullanımı yaygınlaşmıştır.

Botoks ile klasik olarak yüz 1/3 üst kısmındaki çizgilerin (kaş arası, alın, kaz ayağı) tedavisinde en etkili sonuçlar alınmaktadır. Bunun yanında burun ucunu kaldırma, dudaklardaki mimik kırışıklıklar, çenede aşırı kasılma ile oluşan çizgilerin tedavisinde de başarı ile kullanılmaktadır.

Botox ile kırışıklık tedavisinde çizgilenmeye neden olan kasların içine belli yoğunlukta ilaç uygulanarak kaslar geçici olarak felç edilmektedir. Uygulamadan 5 gün sonra kaslardaki etki belirgin olur. Etki 4-6 ay kalıcıdır. Tekrar uygulanmaz ise 4-6 ay sonra kaslar eski fonksiyonlarını kazanır.

Botoks ile aşırı terleme tedavisinde el, ayak ve kol altı gibi aşırı terleme alanlarına uygulanır. Botulinum toksin ile 6-8 ay süren terleme kontrolü sağlanır. Botulinum toksin uygulaması öncesi aşırı terleme alanları iyot-nişasta metodu ile belirlenir ve işaretlenir. Krem anestezi uygulaması ve ayak tabanı ve el ayasında kriojen (soğutucu) sprey ile ağrı kontrolü sağlanarak uygulama yapıyoruz. Bu sayede hastanın ağrısız ve konforlu bir uygulama geçirmesini sağlıyoruz.

Paylaş
phoneUzmana Soru Sorun
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj